BATALION Z OSTRÓDY

1 sierpnia 1890 r. z Ostródy do Szczytna przybył Jägerbataillon Graf York von Wartenburg (Ostpr. Nr. 1).

Dzieje pewnego pomnika
Pocztówka sprzed I wojny światowej przedstawiająca pomnik poległych w Afryce żołnierzy szczycieńskiego batalionu strzelców

Była to stara i elitarna jednostka armii niemieckiej. Historia tego batalionu nierozerwalnie związana jest z dziejami Szczytna. Przez wiele lat szczycieńscy strzelcy paradowali po mieście w zielonych kurtkach, orkiestra batalionowa grała w trakcie świąt państwowych, miejskich festynów czy niedzielnego wypoczynku w lesie miejskim, strzelnicach leśnych i w Janowie. Do 1945 r. ulica Leyka nosiła nazwę Jägerstrasse. Siedziba batalionu mieściła się koszarach, które dzisiaj zajmuje Wyższa Szkoła Policji.

NIEZNANY GŁAZ

Głaz z pomnika stojący przy ulicy Władysława IV

Dokładniej historię batalionu omówię przy innej okazji. Dzisiaj skupię się na pewnym pomniku. Już kilka lat temu słyszałem, że na jednej z prywatnych posesji w Szczytnie znajduje się pomnik, a właściwie głaz, będący elementem pomnika upamiętniającego żołnierzy szczycieńskiego batalionu poległych na przełomie XIX i XX w. Afryce. Wtedy to toczyły się jakieś negocjacje dotyczące jego kupna przez prywatnego kolekcjonera, ale ostatecznie, ponieważ cena okazała się zaporowa, zakończyły się one fiaskiem. W tamtym czasie nie wiedziałem gdzie kamień się znajduje i w związku z tym nic więcej nie mogłem zrobić w tej sprawie. Informacje na temat jego lokalizacji uzyskałem dopiero latem tego roku. Znajduje się on na jednej z posesji na ulicy Władysława IV i stoi prawie przy samym chodniku. Pomnik pierwotnie stał na terenie strzelnic leśnych usytuowanych na południe od Szczytna.

 

 

Aby zapoznać się z pełną treścią artykułu zachęcamy
do wykupienia e-prenumeraty.