Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 3 w Szczytnie spotkali się z członkiniami Stowarzyszenia „Kurpie w Szczytnie”. Panie zaprezentowały im piękne kurpiowskie stroje, wycinanki, tańce i śpiew.

Poznali kurpiowskie tradycje

Wszystko odbyło się w ramach realizowanego w szkole projektu Comenius, którego celem jest m.in. popularyzacja regionów naszego kraju. W ramach zajęć pozalekcyjnych organizowanych przez Stowarzyszenie „Uczeń” dzieci z klas pierwszych i czwartych spotkały się z przedstawicielkami Stowarzyszenia „Kurpie w Szczytnie” Ireną Mossakowską, Marianną Kobiałek i Alicją Bałdygą. Panie wystąpiły w pięknych kurpiowskich strojach. Dzieci poznały historię oraz ciekawostki związane z regionem kurpiowskim. Wiele radości uczniom sprawił wspólny taniec i śpiew z zaproszonymi gośćmi. Członkinie stowarzyszenia popisały się również gadką kurpiowską oraz zaprezentowały rękodzieła charakterystyczne dla Kurpiowszczyzny: kwiaty, palmy, wycinanki czy wyroby z ciasta tzw. byśki. Każdy z uczniów otrzymał na pamiątkę spotkania kopie kurpiowskich wycinanek.

- Celem projektu Comenius jest promowanie szeroko pojętej kultury wśród uczniów oraz popularyzacja regionów, z których pochodzą – mówią nauczycielki Julia Matuszczyk i Lidia Zaborowska. Od kilku lat SP nr 3 w Szczytnie ściśle współpracuje w ramach projektu z podobnymi placówkami w krajach europejskich. Na przykład w dobiegającym końca programie pt. „ Ja jestem inny, ty jesteś inny. Ja akceptuję Ciebie, Ty akceptujesz mnie”, uczniowie poznawali swoje zainteresowania, zwyczaje i obrzędy.

- Bezpośrednia wymiana listów motywuje uczniów do nauki języków obcych, poszerza ich horyzonty – mówią nauczycielki. W maju bieżącego roku grupa uczniów wraz z nauczycielami wyjeżdża do Niemiec na zakończenie i podsumowanie projektu. Tam będą mieli okazję wykorzystać znajomość języka niemieckiego w praktyce, poznać nowych przyjaciół i zobaczyć kawałek świata.

(iz)