Kiedy wydawałoby się, że człowiek poukładał sobie wszystkie istotne treści prawa konsumenckiego, to ustawodawca (chyba w trosce o sprawność naszego umysłu) zafundował nam kolejną zmianę, bardzo istotną dla przedsiębiorców i zwykłych konsumentów. Chodzi tu o likwidację Głównego Inspektoratu Inspekcji Handlowej (GIIH) i przejęcie jego kompetencji przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK). Zmiany weszły w życie 31 grudnia 2008 roku i mają za zadanie usprawnić procedury kontroli, co bezpośrednio ma ułatwić życie przedsiębiorcom, administracji i konsumentom. Dla UOKiK oznacza to dodatkowo prowadzenie postępowań na podstawie ustawy o systemie oceny zgodności w stosunku do produktów określonych w dyrektywach wspólnotowych, czym dotychczas zajmował się GIIH. Dyrektywy te zawierają wymagania związane z bezpieczeństwem, zdrowiem, ochroną konsumenta oraz ochroną środowiska i dotyczą m.in. urządzeń elektrycznych - w tym sprzętu elektronicznego i AGD, zabawek, materiałów budowlanych, maszyn i wind.

Zdaniem ustawodawcy, skupienie w UOKiK wszystkich tych spraw wyeliminuje potencjalne zagrożenia wynikające z wprowadzania do obrotu handlowego produktów niebezpiecznych, ponieważ efektywniejsze stanie się korzystanie z europejskiego systemu RAPEX. System ten zapewnia szybką wymianę informacji pomiędzy państwami członkowskimi UE w przedmiocie towarów stwarzających zagrożenie dla konsumentów oraz środków podjętych w danym kraju, aby wykluczyć wskazany produkt z rynku. Obecnie wszystkie dane o niebezpiecznych produktach są przekazywane bezpośrednio do UOKiK. Brak bezpośredniego kontaktu między wojewódzkimi inspektoratami Inspekcji Handlowej a Urzędem wydłużał czas przekazywania dokumentów, a w konsekwencji opóźniał działania zmierzające do eliminowania z rynku produktów niebezpiecznych.

Należy wiedzieć, że od 31 grudnia 2008 r. postępowania wszczęte i nie zakończone przez Głównego Inspektora Inspekcji Handlowej będą kontynuowane przez Prezesa UOKiK. Obowiązki i uprawnienia Głównego Inspektora Inspekcji Handlowej, jako strony w sprawach, w których w dniu 31 grudnia 2008 r. przysługuje lub została wniesiona skarga do Naczelnego Sądu Administracyjnego, przejmuje Prezes UOKiK. W związku z tym wszelką korespondencję dotyczącą tych spraw należy kierować na adres siedziby Prezesa UOKiK. Sprawy kierowane do GIIH będą według właściwości przesyłane do UOKiK, co jednak znacznie przedłuży proces postępowania.

Agata Gołaszewska - Horak