Obracając się w kręgu spraw związanych z wypoczynkiem wakacyjnym nie sposób pominąć ubezpieczenia kosztów leczenia za granicą. Nasze wejście do Unii Europejskiej spowodowało możliwość korzystania z oferty lecznictwa poza Polską. Niewielu jednak pamięta, że dotyczy to tylko państw członkowskich Unii oraz tych, z którymi nasz kraj ma zawarte bilateralne, tj. dwustronne umowy w zakresie wzajemnego udzielania bezpłatnych świadczeń medycznych na rzecz swoich obywateli. Przedmiotowe umowy przewidują na zasadzie wzajemności bezpłatną i niezbędnie konieczną pomoc na swoim obszarze w przypadkach nagłych zachorowań oraz nieszczęśliwych wypadków.

Polscy turyści przed wyjazdem powinni wyrobić sobie w lokalnym oddziale NFZ Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Jest to dokument uprawniający do korzystania ze świadczeń zdrowotnych podczas pobytu w innych państwach członkowskich Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG) i Szwajcarii. Prawo do EKUZ posiadają osoby ubezpieczone w Narodowym Funduszu Zdrowia oraz objęte decyzją wójta (burmistrza, prezydenta) gminy właściwej ze względu na miejsce zamieszkania świadczeniobiorcy, nieubezpieczone kobiety w okresie ciąży, porodu i połogu posiadające obywatelstwo polskie i miejsce zamieszkania na terytorium RP, a także osoby posiadające miejsce zamieszkania na terytorium RP, które nie ukończyły 18. roku życia. Trzeba podkreślić, że każdy ubezpieczony otrzymuje swoją indywidualną kartę. To oznacza, że w przypadku czteroosobowej rodziny zostaną wydane cztery karty. EKUZ przysługuje osobom wyjeżdżającym czasowo do państwa członkowskiego w celach turystycznych, rodzinnych, w związku z krótką podróżą służbową, w celu podjęcia studiów oraz pracownikom oddelegowanym do pracy za granicą przez polskiego pracodawcę. Karta wystawiana jest na dwa miesiące, licząc od końca miesiąca, za który została odprowadzona składka na ubezpieczenie zdrowotne.

Należy pamiętać, że EKUZ uprawnia do korzystania z niezbędnych świadczeń zdrowotnych w innym państwie członkowskim tylko w takim zakresie, który umożliwi kontynuowanie zaplanowanego pobytu w tym państwie w bezpiecznych warunkach z medycznego punktu widzenia. W niektórych krajach członkowskich obowiązują pewne opłaty od ubezpieczonych, ą one dość zróżnicowane - w zależności od miejsca przebywania musimy się liczyć z dopłatą do wizyty lekarskiej bądź opłacić część kosztów za uzyskane świadczenie zdrowotne, lub też pokryć pełne koszty uzyskanych świadczeń, a następnie ubiegać się o ich całkowity bądź częściowy zwrot. EKUZ nie zapewnia refundacji kosztów transportu medycznego oraz opłat za świadczenia zdrowotne obowiązujące w danym kraju, dlatego też zalecam wykupienie dodatkowego ubezpieczenia kosztów leczenia za granicą (ale o tym w następnym odcinku). I jeszcze jedno - przed wyjazdem do innego państwa członkowskiego wskazane jest zapoznanie się z warunkami świadczeń zdrowotnych w tym kraju. Informacje w tym zakresie znajdziemy na stronie: www.nfz.gov.pl

Agata Gołaszewska-Horak