Swoją działalność w Szczytnie rozpoczął zamiejscowy ośrodek dydaktyczny Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego powstały na bazie Zespołu Kolegiów Nauczycielskich. Podczas uroczystej inauguracji roku akademickiego indeksy odebrało 65 studentów filologii angielskiej, germańskiej oraz pedagogiki szkolnej

i wczesnoszkolnej.

Uniwersytecki start

ŁATWIEJSZY DOSTĘP

O tym, że w Szczytnie powstanie czwarty po Ełku, Ostródzie i Braniewie zamiejscowy ośrodek dydaktyczny Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego wiadomo było już od początku tego roku. Pod koniec stycznia zostało podpisane porozumienie pomiędzy samorządem województwa a olsztyńską uczelnią w sprawie utworzenia na bazie Zespołu Kolegiów Nauczycielskich filii UWM. Na jego mocy zaprzestano naboru do kolegium, a zamiast tego przeprowadzono rekrutację na trzy kierunki studiów w zamiejscowym ośrodku. Pełne przekształcenie placówki potrwa do 2010 r. - wtedy naukę zakończą tu ostatnie roczniki kształcące się w ZKN. W sobotę 4 października odbyła się uroczysta inauguracja roku akademickiego w szczycieńskiej filii UWM. Olsztyńską uczelnię reprezentowali prorektor ds. nauki i współpracy z gospodarką dr hab. Władysław Kordan, prodziekan Wydziału Nauk Społecznych i Sztuki dr hab. Marek Melnyk oraz dziekan Wydziału Humanistycznego prof. dr hab. Norbert Kasparek, który wygłosił wykład inauguracyjny.

- Rozwijanie kształcenia zamiejscowego ułatwia dostęp młodzieży do studiowania, jak również umożliwia podnoszenie kwalifikacji zawodowych - mówił podczas uroczystości Władysław Kordan. Jednocześnie wyraził nadzieję, że w kolejnych latach wzrośnie tu liczba studentów oraz poszerzy się oferta edukacyjna.

OTWARTE OKNO

Indeksy z rąk profesorów odebrało 65 świeżo upieczonych studentów, w tym 23 pierwszego roku filologii angielskiej, 11 germańskiej oraz 31 pedagogiki szkolnej i wczesnoszkolnej.

- Szczytno to ośrodek akademicki widoczny na mapie województwa i kraju - podkreślał biorący udział w inauguracji poseł Adam Krzyśków. - Przed wami otwarte okno na Europę i świat. Wykorzystajcie tę szansę - zwracał się do studentów parlamentarzysta. Z kolei burmistrz Szczytna Danuta Górska przyznała, że utworzenie filii uniwersytetu napawa ją dumą. Przypomniała, że rok akademicki rozpoczęła kilka dni wcześniej również Wyższa Szkoła Policji, która poszerzyła niedawno swoją ofertę o studia magisterskie.

- Wszystko to ma olbrzymie znaczenie i podnosi prestiż naszego miasta w województwie - cieszyła się Danuta Górska. Z wyboru uczelni najwyraźniej zadowoleni są również sami studenci. - Będzie tu wykładać dobra kadra z Olsztyna, poza tym mam blisko do domu - mówi studentka pedagogiki Marzena Ostrowska z Dąbrów.

Kierownikiem szczycieńskiego ośrodka dydaktycznego została stojąca na czele ZKN dr Mariola Jaworska, a obowiązki koordynatora ds. programowych przejął wykładowca Wyższej Szkoły Policji prof. Grzegorz Ojcewicz. Zajęcia ze studentami w Szczytnie prowadzić będą nie tylko pracownicy UWM, ale także WSPol.

- Zależy nam na tym, by w przyszłości nasza kadra naukowa poszerzała się o osoby ze Szczytna - mówi dr Jaworska.

PRZEDOSTATNI ROK KOLEGIUM

Zanim zainaugurowano rok akademicki w filii uniwersytetu, w środę 1 października naukę rozpoczęli również słuchacze dwóch ostatnich roczników ZKN, w sumie około 150 osób. Podczas uroczystości wiele mówiono na temat zmian związanych z likwidacją kolegium. - Mam nadzieję, że tradycja 60-letniego kształcenia nauczycieli w naszej szkole zostanie zachowana i że przez następne lata będzie ona mogła się rozwijać i kształcić na poziomie wyższym - mówiła Mariola Jaworska. Podsumowując miniony rok akademicki, zwracała uwagę na aktywność słuchaczy, którzy po raz pierwszy we współpracy z WSPol włączyli się w organizację juwenaliów oraz podejmowali inne działania integrujące społeczność szkolną.

(łuk)/Fot. M.J.Plitt